بررسی استانداردهای ابعادی مادربردها ، استانداردهای سخت افزار یکی از بزرگترین قوت ها در کامپیوترهای رومیزی به حساب میاید زیرا می توان قطعات دلخواه را به راحتی باهم ترکیب کرد. مادربردها با یکی از سه استاندارد اصلی ATX و MicroATX و Mini-lTX عرضه می شوند، مادربردها اندازه ی یکسانی ندارند و انواع گوناگونی از آن ها برای استفاده در کامپیوترها موجود است.


استانداردهای گوناگون


همچون دیگر اجزای کامپیوتر مادربردها نیز فرم فاکتورهای استانداردی دارند و از فروشگاه های محلی تا فروشگاه های آنلاین همگی مادربرد را با یکی از سه استاندارد اصلی عرضه می کنند و به همین دلیل، می توان قطعات مورد نیازی همچون RAM و هارددیسک و پاور را به راحتی خرید و به آن ها متصل کرد. البته زمانی که نوبت به انتخاب کیس کامپیوتر می رسد انتخاب های بیشتری در اختیار خریداران قرار دارد، زیرا کیس های امروزی معمولا از سه اندازه ی اصلی مادربرد پشتیبانی می کنند. کیس کامپیوتر درون خود سوراخ هایی از قبل در نظر گرفته شده ای دارد که در واقع، محل نصب انواع مادربرد است. در بخش پشتی کیس نیز معمولا فضای کافی برای پورت های ورودی و خروجی به همراه کاوری برای پوشاندن آن ها وجود دارد.

کدام استاندارد ابعادی مناسب است؟


هر سه نوع مادربرد با استاندارد و ابعادی متفاوت در مصارف خانگی از کاربردهای دفتری گرفته تا گیمینگ و سیستم های چند رسانه ای معمول کاربردی هستند با این صورت، بر اساس کاربرد مد نظر باید دقت زیادی در انتخاب نوع مادربرد کرد. اگر نخستین بار است که می خواهید سیستمی برای گیمینگ جمع کنید ATX برترین انتخاب و MicroATX انتخاب بعدی خواهد بود. مادربرد ATX فضای بیشتری برای نصب راحت تر قطعات کامپیوتری و لوازم جانبی در اختیارتان قرار می دهد، اما اگر زیاد هم حرفه ای نیستید یا ابعاد و اندازه ی جمع و جور برایتان اهمیت بیشتری دارد، سوارکردن قطعات جانبی در مادر بردهای MicroATX با فضایی فشرده تر نیز اجرایی است.

نتیجه گیری


هر سه مادربرد اشاره شده در این مقاله بنا بر نوع نیاز، آینده نگری و ابعاد مدنظرتان به خوبی این امکان را در اختیارتان می گذارند تا از پس هر کاری بربیایید.