جزئیات معماری گرافیکی Xe ، اینتل آخرین جزئیات مربوط به محصولات جدید مبتنی بر معماری گرافیکی Xe خود را در کنفرانس مربوط به توسعه دهندگان HPC منتشر کرد. جزئیات مربوط به معماری Xe اینتل از کارت گرافیک محاسبات پرچم داری خبر می دهد که 1000 واحد محاسباتی و حافظه ی کش رمبو دارد. فردی که روی جایگاه محصولات و سرویس ها را معرفی می کرد،

راجا کدوری معاون کل اینتل و مدیر بخش معماری بود او نخستین نقشه ی راه اولین معماری گرافیکی ساخت اینتل، یعنی Xe را آشکار و محصولاتی را معرفی کرد که معماری مذکور در آن ها به کار خواهد رف.

برخی نکات درباره محصولات جدید اینتل


نکات بسیاری درباره محصولات جدید اینتل وجود دارد اما بهتر است ابتدا مهم ترین موضوع یعنی خود معماری Xe را تحلیل کنیم. معماری گرافیکی Xe اینتل مقیاس پذیر است و تراشه های گوناگون را می تواند توسعه دهد. تصمیم تیم آبی بر این است تا با تکیه بر معماری Xe سه نوع ریزمعماری را روانه ی بازار کند:
1-Xe HPC اینتل که برای محاسبات پیچیده کاربرد دارد و حداقل یک هگزافلاپس محاسبه را در ثانیه انجام می دهد.
2-Xe LP اینتل که کارت گرافیکی مجتمع و پایین رده است.
3-Xe HP اینتل که میان رده است و برای مصارف عمومی و مراکز داده و هوشی مصنوعی کاربرد دارد.
بهبودهایی که اینتل برای لیتوگرافی 7 نانومتری اعلام کرده است.
اینتل کارت های گرافیک کلاس HPC از معماری Xe را با آخرین فناوری لیتوگرافی هفت نانومتری خواهد ساخت و این همان لیتوگرافی بالارده ی هفت نانومتری است که این شرکت قبلا درباره اش صحبت کرده بود. موارد زیر بهبودهای مهمی هستند که اینتل برای لیتوگرافی 7 نانومتری خود اعلام کرده است:


1-کاهش چهار برابری قوانین طراحی
2-بهینه سازی های برنامه ریزی شده ی درون گره ها (intra-noda)
3-تراشه های هفت نانومتری در همان اندازه ی دای 10 نانومتری با دو برابر تراکم تزانزیستور بیشتر
4-آخرین فناوری از رابط های EMIB و Forveros
5-لیتوگرافی به وسیله ی اشعه ی ماوراء بنفش (EUV)


نتیجه گیری


کارت های گرافیکی 10 نانومتری Xe که با معماری گرافیکی Xe LP و Xe HP بازار هدفشان مشتریان عادی است، که در سال 2020 راه خود را به سمت کاربری های عمومی و بازار گیمینگ باز می کنند.