حافظه Optane اینتل ، ابزاری است که اجازه می دهد با پرداخت هزینه ای نه چندان زیاد، سرعت رایانه ی خود را به صورت چشمگیری افزایش دهید. حافظه های Optane اینتل راهکاری برای افزایش مورد توجه ی سرعت رایانه هستند و حافظه های ذکر شده این امکان را فراهم می آورند بدون کاهش ظرفیت حافظه ی ذخیره سازی اصلی دستگاه سرعت عملکرد رایانه ی شما چند برابر شود.

ترکیب حافظه های Optane و پردازنده های نسل هفتم و جدیدتر اینتل، افزایش سرعت اجرای بازی ها و بهبود سرعت بارگذاری مراحل بازی ها و سرعت بیشتر را در بارگذاری صفحات وب تضمین می کند.

حافظه ی Optane چیست؟


اول بیایید به کارکرد دیسک سخت و حافظه ی رم و حافظه های حالت جامد (SSD) در رایانه نگاهی بیندازیم همان طور که خودتان می دانید دیسک سخت و حافظه ی حالت جامد(SSD) از حافظه های غیرفرار هستند به این معنا که، بعد از قطع جریان برق اطلاعات در این نوع از حافظه ها باقی می مانند. حال در مقابل حافظه ی رم از جمله حافظه های فرار است و بعد از قطع برق اطلاعات ذخیره شده در آن پاک می شوند در رایانه های ما اطلاعاتی که باید به سرعت پردازش شوند در حافظه ی رم بارگذاری می شوند که سرعت زیادی دارد تا پردازنده ی رایانه بتواند سریعا به آن ها دسترسی پیدا کند. به عنوان مثال می توان به برنامه های در حال اجرا اشاره کرد و در مقابل آن دسته از برنامه ها که در حال پردازش نیستند روی دیسک سخت یا حافظه ی حالت جامد باقی می مانند که در مقایسه با حافظه ی رم کندتر هستند.

اجزای تشکیل دهنده ی Optane


این حافظه از سه بخش تشکیل شده است که بخش اول ماژول حافظه ای است که با فناوری 3D XPoint تولید می شود. حافظه های تولید شده با این نوع فناوری به مراتب بازدهی بیشتری در مقایسه با حافظه های NAND رایج دارند. به صورت فرضی سرعت و دوام حافظه های تولید شده با فناوری 3D XPoint هزار برابر بیشتر از حافظه های NAND است و هر چند در استفاده ی روزمره محدودیت عملکرد گذرگاه حافظه ( Memory Bus) باعث می شود اختلاف کمتری بین سرعت حافظه های 3D XPoint و NAND را شاهد باشیم.

نتیجه گیری


حافظه ی Optane اینتل ابزاری است که اجازه می دهد با پرداخت هزینه ای نه چندان زیاد سرعت رایانه ی خود را به صورت چشمگیری افزایش دهد.