حذف مادربرد در دنیای سخت افزار ، از ایده های نوآورانه محسوب می شود که با ادعای بهبود کارایی سیستم های پردازشی در سطح تحقیقاتی مطرح شده است. بهبود قدرت و کارایی پردازنده های اصلی و گرافیکی از مهم ترین چالش های روز دنیای پردازش به حساب می آیند، تولیدکننده های نیمه هادی در سر تا سر جهان با این چالش رو به رو هستند و همچنین طراحان CPU و GPU در رفع آن تمام تلاش خود را به کار می گیرند.

تا به امروز هیچ گونه راهکار آسانی برای بهبود سریع تر کارایی پردازنده ها ارائه نشده است، اما شرکت ها انواع راهکارهای جایگزین را مطرح کرده اند.

استفاده از مادربرد چه محدودیت هایی را ایجاد می کند؟


از چالش های دیگر تراشه های مونتاژی می توان به خنک کنندگی آن ها اشاره کرد، به هر حال این چالش در کنار انواع دیگر موانع بهبود کارایی قرار می گیرد و در آخر همه ی آن ها به استفاده از مدار چاپی مربوط می شوند. محققان ادعا می کنند که اینترپوزرهای به جای این رویکرد پیاده سازی همه ی قطعات از پردازنده، آنالوگ، حافظه، RF و دیگر چیپلت ها را به صورت مستقیم روی یک ویفر پیشنهاد می دهند. در نتیجه قطعات به جای محدود شدن اتصال در پایه های لحیم کاری، از ستون های مسی در ابعاد میکرومتر استفاده می کنند که به صورت مستقیم در ماده ی سیلیکونی قرار می گیرد. پورت های ورودی و خروجی تراشه ها نیز با فشار گرمایی و اتصال مس به مس به صورت مستقیم در همان لایه ی سیلیکونی اجرا خواهند شد و در آخر، برای خنک کردن قطعات نیز می توان هیت سینک را در دو طرف Si-lF نصب کرد. قطعا سیلیکون بهتر از PCB گرما را منتقل می کند.


ماهیت وجودی کامپیوترهای شخصی


پیش از هر تصمیم گیری و اظهار نظر درباره ی آینده ی کامپیوترهای شخصی تحت تاثیر فناوری جدید، باید بدانیم که اکوسیستم کامپیوتر شخصی تنها محدود به کارایی و قدرت پردازش نیست. کامپیوترهای شخصی و خصوصا انواع رومیزی با هدف ماموریت انعطاف پذیری و ماژولار بودن طراحی شدند تا در موقعیت های گوناگون کارایی داشته باشند. امروزه بیشتر کاربران کامپیوترهای شخصی برای افزایش کارایی دستگاه های خود آن ها را به روزرسانی می کنند. کاربران در زمان های نیاز به به روزرسانی، به جای خرید سیستم های جدید کامل تنها قطعات مورد نیاز را تغییر می دهند.


نتیجه گیری


شاید حذف مادربرد در دنیای سخت افزار ایده ای ساختار شکن محسوب شود اما در صورت اجرایی شدن قطعا طرفداران خاص خود را خواهد داشت.