عبور از اینتل در سرفیس های جدید ، مایکروسافت در جدیدترین محصولات خود تلاش کرد از وابستگی به پردازنده های اینتل رهایی یابد که موفقیت زیادی را کسب نکرد. جدیدترین محصولات مایکروسافت در خانواده ی سرفیس به بازار عرضه شدند و با نگاهی اولیه به آن ها می توان ادعا کرد تلاش بزرگ ردموندی ها در سال 2019 یعنی رهایی از پردازنده های اینتل آن چنان موفق نبوده است.

تمرکز بر پردازنده هایی غیر از محصولات اینتل بزرگ ترین رویکرد مایکروسافت در سال 2019 محسوب می شود، آنها از مسیر همیشگی خود خارج شدند و برای نسخه ی 15 اینچی سرفیس لپ تاپ 3 از پردازنده ی رایزن سرفیس ادیشن استفاده کردند.

سرفیس پروایکس


با تمام ادعاهای مایکروسافت درباره ی سرفیس ایکس، ظاهرا باز هم با دستگاهی روبه رو هستیم که فقط ادعای تجربه ی کاربری رضایت بخش ویندوز روی پردازنده ی آرم را دارد. سرفیس پرو ایکس ثابت کرد همچین دستگاهی هنوز رویایی دور از دسترس است زیرا هماهنگی اپلیکیشن ها هنوز مشکل بزرگی برای کاربران محسوب می شود و کارایی لپ تاپ زیاد مناسب نیست و باتری نیز توانایی شارژدهی در بازه ی زمانی ادعا شده را ندارد. یکی از مشکلات اصلی سرفیس پرو ایکس در محدودیت شبیه سازی 32 بیتی دیده می شود کارایی سرفیس پروایکس در اپلیکیشن های مخصوص راضی کننده است اما، همچنان گزینه های زیادی در اختیار کاربران قرار ندارد و در واقع می توان برای اکوسیستم سرفیس پرو ایکس ادعا کرد، سخت افزار جلوتر از نرم افزار حرکت می کند. البته با توجه به سابقه ی مایکروسافت نمی توان انتظار همراهی آن چنان زیاد و سریعی از سمت توسعه دهندگان داشت.


رقابت جدی تر AMD و کوالکام با اینتل در بازار لپ تاپ


قطعا دستگاه های کنونی و بررسی های اولیه ی آن ها برای مایکروسافت پایان نبرد نیستند زیرا که با اضافه شدن توسعه دهندگان بیشتر به اکوسیستم کنونی، قطعا اپلیکیشن های آرم بهبود خواهند یافت و مشکلات باتری و کارایی هم برطرف می شود. البته ناگفته نماند تراشه ی بعدی کوالکام نیز سریع تر می شود و بازدهی باتری بهتری خواهد داشت و به علاوه با نزدیک شدن به زمان عرضه ی گسترده ی تراشه های مودم 5G می توان انتظار افزایش سرعت اتصال را پیش بینی کرد. همچین پیشرفت هایی دستگاه های مبتنی بر آرم را در مقایسه با رقیب های سنتی جذاب تر می کنند و AMD در نبرد کنونی تلاش می کند تا فاصله ی خود را با پردازنده های لپ تاپ اینتل کاهش دهد.

نتیجه گیری:


اگر قصد دارید محصولی از خانواده ی سرفیس را خریداری کنید انتخاب عاقلانه هنوز همان گزینه ی قدیمی و خرید مبتنی بر پردازنده ی اینتل است.