نتایج اورکلاک پردازنده ها ، اورکلاک پردازنده کامپیوتر هر روز سخت تر از قبل می شود و این امر در محصولات AMD و اینتل قابل مشاهده است و از محدودیت قطعات نیمه رسانا و سیلیکونی ناشی می شود. اورکلاک به صورت خلاصه فرآیندی است که موجب افزایش سرعت کاری قطعات سخت افزاری کامپیوتر می شود و این عمل به صورت عمده در مورد پردازنده کامپیوتر و پردازنده گرافیکی آن قابل تعریف است.

اورکلاک در بین کاربران حرفه ای و کسانی که قصد استفاده از حداکثر توان قطعات سخت افزاری کامپیوتر خود را دارند بسیار پرطرفدار محسوب می شود.

پیدایش پدیده های هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و یادگیری ماشینی باعث چه شده است؟


پیدایش پدیده های هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و یادگیری ماشینی سبب شده است تا صنعت بزرگ کامپیوتر زمان مواجه شدن با تغییرهای کلان مشکلات، دردسرهای کمتری را پیش روی خود ببیند. شاید در این صورت بهتر باشد که مشتاقان اورکلاک و کسانی که به سرعت کلاک و عملکرد بهینه پردازنده براساس پردازش های تک مسیر اهمیت می دهند به دنبال یافتن روش های پردازشی تازه ای در طولانی مدت باشند. در حال حاضر فناوری جدیدی که از آن به عنوان یک جایگزین برای فناوری CMOS یاد می شود فناوری MESO است این فناوری، اسپینترونیک می تواند گزینه های تازه ای را برای افزایش قدرت پردازش کامپیوتری از جنبه ی میزان کارایی و چگالی آن در اختیار طراحان سخت افزار کامپیوتر قرار دهد. یکی از قابلیت های مهم MESO توانایی این فناوری در پردازش های کامپیوتری مبتنی بر توان پایین است و در حال حاضر گزینه های کمی برای افزایش عملکرد محاسباتی یا بالا بردن کارایی پردازشی هنگام استفاده از پردازش های تک مسیر وجود دارد.

چه انتظاری می توان از اینتل داشت؟


در مجموع می توان انتظار داشت که اینتل بتواند سرعت کلاک پردازنده های 10 نانومتری خود را با طراحی مدل های 10nm+ و 10nm++ تا حدی بهینه کند یعنی بهبودی شبیه به همان الگویی که در نسخه های بهینه شده از پردازنده های 14 نانومتری این شرکت شاهد بودیم. شاید بتوان انتظار داشت که قابلیت اورکلاک این محصولات هم از الگوی مشابهی پیروی کند و در سوی دیگر قضیه AMD قرار دارد با این احتمال که بتواند از تراشه های 7 نانومتری TSMS برای دست یافتن به فرکانس های کوچک کاری بهره بگیرد واین قطعات نیمه رسانا از تکنولوژی لیتوگرافی فرابنفش حداکثری استفاده می کنند.


نتیجه گیری


اورکلاک فرآیندی است که موجب افزایش سرعت کاری قطعات سخت افزاری کامپیوتر می شود. امیدوارم از خواندن این مقاله نهایت استفاده را کرده باشید و مطالب آن برای شما مفید باشد.