پیشرفت مهم در زمینه ساخت حافطه کامپیوتری ، محققان با ترکیب خصوصیات مثبت حافظه های فعلی کامپیوتری، حافظه ای ساختند که می تواند روش ذخیره ی اطلاعات را تغییر دهد. ایجاد یک حافظه ی چند منظوره که اطلاعات را به صورت محکمی ذخیره کند و به آسانی قابل تغییر باشد غیرممکن به حساب می آمد اما، این دستگاه ویژگی های مخالفی را از خود نشان داده است.

سلول های حافظه بر اساس رویکرد مکانیک کوانتوم توسعه پیدا کرده که زمانی الکترون ها در اطراف آن تونل میزنند و بازده انرژی آن افزایش می یابد.

یک نوع دیگر از حافظه


نوع دیگر حافظه، حافظه ی فلش است که این نوع حافظه می تواند فایل ها را در مدت زمان طولانی نگه دارد مثلا زمانی که یک تصویر را روی لپ تاپ ذخیره می کنید. این نوع حافظه کندتر از RAM است و انرژی بسیار بیشتری را مصرف می کند، علاوه بر این حافظه ی فلش طی زمان تحلیل میرود، هر چند سرعت این روند به اندازه ای کند است که قبل از ارتقاء یک دستگاه جدید متوجه آن نمی شوید. پژوهشگران کاری که در این مطالعه انجام داده اند ترکیب این دو نوع حافظه است و این کار فقط در آزمایشگاه انجام شده است پس تا زمانی که این نوع حافظه وارد دستگاه های شخصی ما شود باید منتظر بمانیم و اگر همچین اتفاقی بیفتد برای مدتی دیگر نیاز به ارتقاء هارد دیسک خود نخواهیم داشت.

سخن محققان راجب حافظه ی چند منظوره


محققان می گویند حافظه ی چند منظوره ی آن ها می تواند میزان مصرف انرژی را در زمان های اوج به یک پنجم کاهش دهد، این نوع حافظه همچنین توسعه ی نوع جدیدی از کامپیوتر را که هیچ وقت نیازی به بوت شدن ندارد امکان پذیر خواهد کرد که در فواصل زمانی که مورد استفاده قرار نمی گیرد حتی، در فاصله ی بین فشردن کلیدها به طور نامحسوس به حالت خواب می رود. محققان نتایج پژوهش خود را ثبت اختراع کرده اند و این پیشرفت منافع مالی بسیار زیادی خواهد داشت و احتمالا نخستین مشتریان آن نه، سازندگان تلفن همراه و لپ تاپ بلکه غول های تکنولوژی خواهند بود.


نتیجه گیری


محققان با ترکیب خصوصیات مثبت حافظه های فعلی کامپیوتری حافظه ای ساختند که، می تواند روش ذخیره ی اطلاعات را تغییر دهد.